What's up, Vampire?
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


You like vampires-you like this forum
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Casa Noptii

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Deeanne
RightHand
RightHand
Deeanne


Mesaje : 5
Picaturi de sange : 15232
Respect : 0

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeLun Iun 21, 2010 4:35 am

Seria Casa Noptii:

Semnul

Zoey Redbird este o adolescentă de şaisprezece ani, a cărei viaţă o ia complet razna în momentul în care primeşte Semnul Nopţii. Aleasă să fie iniţiată în şcoala de vampiri, Zoey pleacă de acasă, un loc pe care îl urăşte de moarte din pricina tatălui vitreg, şi începe o aventură care îi schimbă total viaţa. Dezamăgită de prieteni, plină de îndoieli şi de nesiguranţă, puştoaica nu o are alături decât pe bunica Redbird, al cărei sânge cherokee îl poartă şi ea în vine.
Ajunsă în Casa Nopţii, locul transformării ei în vampir adevărat, Zoey se va confrunta cu o altfel de existenţă, va trece prin întâmplări care îi vor confirma calităţile şi îi vor desăvârşi în cele din urmă destinul. Mai mult, va găsi acolo prieteni adevăraţi şi un loc căruia, în sfârşit, să îi aparţină.

P.C. Cast este o premiată autoare de literatură fantastică şi paranormală şi un profesor îndrăgit. Fiica sa, Kristin Cast, are şi ea premii pentru jurnalism, dar şi pentru poezie.
Vândut deja în peste 6 milioane de exemplare, primul roman din Casa Nopţii se bucură de un uriaş succes internaţional!


Tradarea

… Arătam cumplit. Eram palidă, iar sub ochi mi se desenau cearcăne vineţii. Desenele safirii de pe faţă, spate şi umeri contrastau puternic cu albul pielii şi cu petele ruginii de sânge de pe corp. Nu-mi scosesem colierul Fiicelor Întunericului. În lumina din baie, argintiul lănţişorului şi arămiul granatelor străluceau.
– De ce? am şoptit. De ce ai lăsat-o pe Stevie Rae să moară?
Nu aşteptam niciun răspuns şi nici n-am primit vreunul. Am intrat în duş şi am stat acolo o veşnicie, lăsându-mi lacrimile să se împletească treptat cu apa şi cu sângele şi să se ducă departe.“

În sfârşit, Zoey a înţeles că a fost înzestrată cu puteri neobişnuite de către Zeiţa Nopţii şi este acum noua preoteasă a Fiicelor Întunericului. Viaţa ei capătă noi contururi, se simte acasă în Casa Nopţii şi are chiar un iubit… sau doi. Dar iată că în lumea oamenilor se petrec nişte crime îngrozitoare şi toate semnele par să conducă spre şcoala pentru vampiri. Ca şi cum lucrurile nu ar fi destul de complicate, moartea loveşte şi Casa Nopţii, exact când Zoey are mai multă nevoie de prietenii ei.
În cele din urmă, va trebui să găsească în ea însăşi curajul de a înfrunta o trădare teribilă, care ar putea să-ii distrugă sufletul şi să pună în pericol întregul univers al şcolii. Aventura continuă aşadar într-o carte incredibil de tenebroasă, frumoasă şi şocantă!


Aleasa

Forţele răului se pun în mişcare în Casa Nopţii, iar aventurile lui Zoey Redbird iau o întorsătură misterioasă. Cei care păreau că îi sunt prieteni se întorc împotriva ei, iar duşmanii declaraţi îi devin, în mod ciudat, prieteni. Aşa începe partea a treia a seriei, în care calităţile lui Zoey sunt puse la cea mai grea încercare de până acum. Stevie Rae, cea mai bună prietenă a protagonistei, este transformată în zombie şi încearcă din răsputeri să-şi păstreze umanitatea. Zoey nu are nici o idee despre cum o poate ajuta, dar este conştientă că totul trebuie să rămână secret faţă de toţi cei din Casa Nopţii, locul unde încrederea a devenit o calitate rară. Aşa cum rară, dar şi surprinzătoare, este şi situaţia în care se găseşte ea însăşi, aceea de a avea trei iubiţi, lucru care are potenţialul unui adevărat dezastru. Tocmai când pare că lucrurile nu pot fi mai rele de atât, încep să moară vampiri. De-adevăratelea. Curând, Zoey şi prietenii ei vor afla că lucrurile nu sunt întotdeauna ceea ce par a fi…

Deci..a citit cineva aceste carti? Smile Cum vi se par?..Eu am citit primele doua volume si mi-au placut Very Happy.
Sus In jos
razzy.razz
novice
novice
razzy.razz


Mesaje : 44
Picaturi de sange : 15274
Respect : 1
Varsta : 190
Localizare : cimitir,alea13,culuar1,mormant13

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: eE ma MAi gaNdesK   Casa Noptii Icon_minitimeMar Iun 22, 2010 4:54 am

ce mai nam citit nici o carte da o citit administratorele noaste si pt mine sau noi kre nu am facuto asa ca mult spor la citit k stiu k va place Razz
Sus In jos
razzy.razz
novice
novice
razzy.razz


Mesaje : 44
Picaturi de sange : 15274
Respect : 1
Varsta : 190
Localizare : cimitir,alea13,culuar1,mormant13

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeMar Iun 22, 2010 4:56 am

sau daca ma mai gandesc poate ma apuc chiar eu de citit ..
Sus In jos
Deeanne
RightHand
RightHand
Deeanne


Mesaje : 5
Picaturi de sange : 15232
Respect : 0

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeMar Iun 22, 2010 4:58 am

pai ai putea..asa cand nu ai ce sa faci:))..sa stii ca e o ocupatie placuta:D
Sus In jos
razzy.razz
novice
novice
razzy.razz


Mesaje : 44
Picaturi de sange : 15274
Respect : 1
Varsta : 190
Localizare : cimitir,alea13,culuar1,mormant13

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeMar Iun 22, 2010 5:14 am

multumesc de sfat..
Sus In jos
Andre.DaRkSkY
Master
Master
Andre.DaRkSkY


Mesaje : 162
Picaturi de sange : 15402
Respect : 4
Varsta : 160
Localizare : Tecuci

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeMar Iun 22, 2010 5:37 am

chiar e o ocupatie placuta ..
pentru mine e un hobby ... ador sa citesc..
Si Razvan poate te apuci si tu pana nu e prea tarziu Wink
Sus In jos
FlavChiangShih
Master
Master
FlavChiangShih


Mesaje : 175
Picaturi de sange : 15472
Respect : 4
Varsta : 189
Localizare : MoonShine

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeLun Iun 28, 2010 5:22 am

Some pics:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Erik Night ( noul prieten al lui Zoey)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Shaunee Cole (una dintre gemene)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Damien ( prietenul gay)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Stevie Rae (cea mai buna prietena)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Erin Bates (cealalta geamana)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Zoey Redbird
Sus In jos
http://bloodless.vampire-legend.com
Andre.DaRkSkY
Master
Master
Andre.DaRkSkY


Mesaje : 162
Picaturi de sange : 15402
Respect : 4
Varsta : 160
Localizare : Tecuci

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeLun Iun 28, 2010 6:25 pm

wai .. ce tari sunt :X:X:X
Sus In jos
Andre.DaRkSkY
Master
Master
Andre.DaRkSkY


Mesaje : 162
Picaturi de sange : 15402
Respect : 4
Varsta : 160
Localizare : Tecuci

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeJoi Iul 01, 2010 12:06 am

am citit si eu prima carte semnul si e bestiala :X:X
totul e super ... Cum povesteste , cum descrie :X:X:X
cartea asta e de citit ...:>:>:>
Sus In jos
FlavChiangShih
Master
Master
FlavChiangShih


Mesaje : 175
Picaturi de sange : 15472
Respect : 4
Varsta : 189
Localizare : MoonShine

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeJoi Iul 01, 2010 4:45 am

Da asa e Andre! Adica are un stil aparte si un vocabular nu mai spun.. Chiar zici ca personajele sunt cam de varsta noastra Wink afro
Sus In jos
http://bloodless.vampire-legend.com
iuly_vampiritza
vamp 4th grade
vamp 4th grade
iuly_vampiritza


Mesaje : 172
Picaturi de sange : 15411
Respect : 1
Varsta : 33
Localizare : Forks

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeJoi Iul 01, 2010 5:19 pm

imi plac semnele alea a lor:x vreau si eu un tatuaj la fel:((
nu am citit inca cartile dar par a fi mijto:x
cine mi le imprumuta si mie?? please
Sus In jos
FlavChiangShih
Master
Master
FlavChiangShih


Mesaje : 175
Picaturi de sange : 15472
Respect : 4
Varsta : 189
Localizare : MoonShine

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeSam Iul 10, 2010 8:04 pm

aleluia am terminat si a doua carte... Se poate spune ca ia o turnura cam ciudata si de-a dreptul foarte interesanta... Abia astept sa citesc si urmatoarele carti Wink Mad
Sus In jos
http://bloodless.vampire-legend.com
iuly_vampiritza
vamp 4th grade
vamp 4th grade
iuly_vampiritza


Mesaje : 172
Picaturi de sange : 15411
Respect : 1
Varsta : 33
Localizare : Forks

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeSam Iul 10, 2010 8:54 pm

nu mi-o imprumuti si mie 1 carte???Smile
Sus In jos
FlavChiangShih
Master
Master
FlavChiangShih


Mesaje : 175
Picaturi de sange : 15472
Respect : 4
Varsta : 189
Localizare : MoonShine

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeSam Iul 10, 2010 8:56 pm

Sorry dar nu sunt cartile mele ..Le am de la o prietena si oricum de acum ma apuc sa le citesc pe net .. Razz
Sus In jos
http://bloodless.vampire-legend.com
iuly_vampiritza
vamp 4th grade
vamp 4th grade
iuly_vampiritza


Mesaje : 172
Picaturi de sange : 15411
Respect : 1
Varsta : 33
Localizare : Forks

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeSam Iul 10, 2010 8:58 pm

pai da si mie un link cu 1 carte daca gasesti...Very Happy
Sus In jos
FlavChiangShih
Master
Master
FlavChiangShih


Mesaje : 175
Picaturi de sange : 15472
Respect : 4
Varsta : 189
Localizare : MoonShine

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeSam Iul 10, 2010 9:01 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://bloodless.vampire-legend.com
iuly_vampiritza
vamp 4th grade
vamp 4th grade
iuly_vampiritza


Mesaje : 172
Picaturi de sange : 15411
Respect : 1
Varsta : 33
Localizare : Forks

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeSam Iul 10, 2010 9:02 pm

si e in engleza nu?
Sus In jos
FlavChiangShih
Master
Master
FlavChiangShih


Mesaje : 175
Picaturi de sange : 15472
Respect : 4
Varsta : 189
Localizare : MoonShine

Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitimeSam Iul 10, 2010 9:06 pm

altfel nu o gasesti Wink din pacate
Sus In jos
http://bloodless.vampire-legend.com
Continut sponsorizat





Casa Noptii Empty
MesajSubiect: Re: Casa Noptii   Casa Noptii Icon_minitime

Sus In jos
 
Casa Noptii
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
What's up, Vampire?  :: † Vampires' Place † :: Casa Noptii-
Mergi direct la: